up
Official Information
Portal
Karaganda 28°C
Law of the RK "On access to information" the most important sections of the site
Virtual reception

Helplines

Назад

Schedules of reception and telephone numbers of trust managers and deputies of state bodies of the Karaganda region

 

The name of the state Agency

Name of Manager and Deputy

Schedule of reception of heads and deputies

The number of "hotline"

Region Akimat, maslikhat and departments

1

Akimat of the Karaganda region

Akim of the region

Koshanov Yerlan Zhakhanovich

The third Wednesday of each month from 4 pm

(8-7212) 42-11-90

(8-7212) 50-20-73

First deputy akim

Duisebaev Asylbek Zheksenbayevich

Weekly on Mondays from 4 pm

Deputy akim

Shkarupa Anatoly Valerievich

Weekly on Tuesdays from 5 pm

Deputy akim

Shaidarov Serik Zhamankulovich

Weekly on Wednesdays from 5 pm

Deputy akim

Abishev Zhandos Akylserikovich

Weekly on Thursdays from 4 pm

Deputy akim

Aidarov Almas Aidarovich

Weekly on Fridays from 4 pm

2

Karaganda regional maslikhat

Secretary

Abdikerov Ryskali Kaliakbarovich

The second Thursday of each month, the first Friday of each month

(8-7212) 50-66-73 int. 6105

The leader of the faction of the party "Nur Otan"

Ospanova Kadisha Bazarbaevna

The second Wednesday of each month, the fourth Tuesday of each month

3

Audit Commission in Karaganda region

Chairman of the Audit Commission

Uteshov Serik Balgataevich

The first Monday of every month at 4pm

(8-7212) 42-14-99

Member of the Audit Commission

Abdykarimov Ayan Bolatovich

The first Tuesday of each month at 4pm

Member of the Audit Commission

Sadykov Aidos Kabduahitovich

The second Wednesday of each month at 4 pm

Member of the Audit Commission

Kutzhanova Aigul Esentayevna

The third Thursday of each month at 4 pm

Member of the Audit Commission

Taurbekov Oraz Kaisaevich

The fourth Friday of every month at 4 pm

4

Department of Internal Policy of the Karaganda region

Head

Rystin Nurlan Bolatovich

Wednesday from 3 to 6 pm

(8-7212) 42-50-38

Deputy Head

Kasembaeva Gulnar Kalievna

Tuesday from 3 to 6 pm

5

Department of Economics and Finance of the Karaganda region

Head

Chernyavskaya Olga Mitrofanovna

Every Thursday from 4 pm to 5 pm

(8-7212) 50-77-88

Deputy Head

Basharina Lyudmila Viktorovna

Every Tuesday from 5 pm to 6 pm

Deputy Head

Toganbaev Ruslan Islamovich

Every Monday from 5 to 6 pm

Deputy Head

Sattibaeva Ardak Dauletovna

Every Wednesday from 5 to 6 pm

6

Department of coordination of employment and social programs of the Karaganda region

Acting Head- Deputy Head

Galiulin Maxim Rishatovich

Wednesday, Thursday from 2.30 to 4.00 pm

(8-7212) 43-20-93

Deputy Head

Blyalov Nurken Amanbaevich

Tuesday from 10.00 to 13.00 hours

7

Department of Health care of the Karaganda region

Head

Nurlybaev Yerzhan Shakirovich

Wednesday from 4 pm to 6 pm

(8-7212) 41-14-12

(8-7212) 95-55-59

Deputy Head

Khoroshash Askar Nasibullovich

Friday from 4 pm to 6 pm

Deputy Head

Mamalinova Gulban Kopeevna

Tuesday from 4 pm to 6 pm

Deputy Head

Tuyakova Asel Baigeldinovna

Thursday from 4 pm to 6 pm

8

Department of state assets and procurement of the Karaganda region

Head

Kadekov Murat Sholtakovich

Friday from 5 pm to 6 pm

(8-7212) 41-16-25

(8-7212) 14-16-56

Deputy Head

Dursun Aizhan Serikovna

Thursday from 5 pm to 6 pm

Deputy Head

Tusupova Zhanar Arzanovna

Wednesday from 5 pm to 6 pm

9

Department of industry and industrially-innovative development of the Karaganda region

Head

Zhumasultanov Galymzhan Azirkhanovich

Wednesday from 4 pm to 6 pm

(8-7212) 41-23-20

Deputy Head

Kydyrganbekov Murat Yesetovich

Monday and Friday 17.00-18.00 hours

10

Department of Entrepreneurship of the Karaganda region

Head

Ablaeva Tatyana Yurievna

The first and third Wednesday of the month from 3 pm to 5 pm

(8-7212) 42-49-76

Deputy Head

Nurmukhanbetov Asylbek Yesenbekovich

The first and third Thursday of the month from 3 pm to 5 pm

11

Department of Culture, Archives and Records of the Karaganda region

Head

Agimbayev Yerkebulan Mulyukovich

Thursday from 3 pm to 6 pm

(8-7212) 41-14-80

Deputy Head

Aubakirova Botakoz Aitkenovna

Wednesday from 3 to 6 pm

Deputy Head

Ospanova Saule Orazbekovna

Tuesday from 3 pm to 6 pm

Deputy Head

Neldybaev Erlan Mekenzhanovich

Friday from 3 pm to 6 pm

12

Department of Education of the Karaganda region

Head

Aymagambetov Askhat Kanatovich

Wednesday from 5 pm to 6 pm

(8-7212) 50-25-00

(8-7212) 41-13-19

Deputy Head

Adekenova Baktygul Naukanbaevna

Thursday from 5 pm to 6 pm

Deputy Head

Ospanov Kuanysh Oralhanovich

Tuesday from 5 to 6 pm

Deputy Head

Akhmetkarimova Gulzhan Kabylkarimovna

Friday from 5 pm to 6 pm

13

Department of Agriculture of the Karaganda region

Head

Bekkojin Yurzhan Asanovich

Thursday from 4 to 6 pm

(8-7212) 56-58-40

(8-7212) 30-10-26

Deputy Head

Apakashov Sagynzhan Apakashovich

Wednesday from 4 pm to 6 pm

Deputy Head

Bospanov Syrym Beisebayevich

Tuesday from 4 pm to 6 pm

14

Department of Physical Culture and Sports of the Karaganda region

Head

Sukhorukova Natalia Evgenievna

Thursday at 16.00 hours

(8-7212) 41-35-99

15

Department of Passenger Transport and Highways of the Karaganda region

Head

Khaltonov Askerbek Ibragimovich

Wednesday from 3 to 6 pm

(8-7212) 42-33-63

Deputy Head

Kozhanov Maksut Zholdybaevich

Thursday from 3 to 4 pm

16

Department of Architecture and Urban Planning of the Karaganda region

Acting Head

Abdigulov Askar Ashimbekovich

Tuesday, Wednesday and Friday from 11.00 to 13.00 hours

(8-7212) 30-07-18

17

Department of construction of the Karaganda region

Head

Isabaev Bauyrzhan Kemerbaevich

First Monday of the month

(8-7212) 41-28-05

Deputy Head

Kalmakhanov Taihan Seytmakhanovich

The third Monday of the month

Deputy Head

Myrzagaliev Zhan Myrzagaliyevich

The second Monday of the month

18

Department of land relations

Head

Shalmagambetov Ayan Tiyshtykovich

Tuesday from 3 to 5 pm

(8-7212) 56-08-99

Head of division

Terekhov Dmitry Petrovich

Daily from 09.00 to 18.00 hours

19

Department of Natural Resources and Environmental Control of the Karaganda region

Head

Tulepbaev Ruslan Malikovich

Last Tuesday of the month from 3 to 5 pm

 

Deputy Head

Tazabekov Aset Nurmukhamedovich

Last Thursday of the month from 3 to 5 pm

(8-7212) 56-41-27

20

Department of Development of languages of the Karaganda region

Head

Kantarbekova Gulnaraim Khasenovna

Every Wednesday of the month from 4 to 6 pm

(8-7212) 56-74-76

(8-7212) 56-93-48

Head of division

Darimbaeva Kuralay Zekenovna

First Monday of the month from 4 to 6 pm

21

Department of Religious Affairs of the Karaganda region

Head

Bikenov Nurlan Rahmetollaevich

Tuesday, Thursday from 3 to 5 pm

(8-7212) 56-56-93

22

Department of Energy and Housing and Communal Services of the Karaganda region

Head

Begimov Kairat Bayandievich

First and third Wednesday of the month from 4 to 6 pm

(8-7212) 42-64-27

Deputy Head

Majitov Nurlan Anetovich

First and third Thursday of the month from 4 to 6 pm

Deputy Head

Usenov Ulantai Toleutaevich

Second and fourth Wednesday of the month from 4 to 6 pm

23

Department of Labour Inspection of the Karaganda region

Acting Head

Barsariyev Kanatbek Sharapbekovich

Thursday from 5 pm to 6 pm

(8-7212) 48-16-22

(8-7212) 43-20-84

24

Department of Youth Policy of the Karaganda region

Head

Kuttybay Miras Zhanatbekuly

Monday from 5.00 to 6.30 pm

(8-7212) 40-07-89

25

Department of State Architectural and Construction Control of Karaganda region

Head

Dosayev Tlektes Temirbekovich

Tuesday from 6 pm

(8-7212) 48-12-18

Deputy Head

Nurkenov Timur Sapargaliyevich

Thursday from 5 pm

26

Department of control over the use and protection of lands of Karaganda region

Head

Akhmetov Sayash Shauhatovich

Second and fourth Tuesday of the month from 4 to 6 pm

(8-7212) 47-82-25

Deputy Head

Iskakov Zhanai Borankulovich

Wednesday from 4 to 6 pm

27

Veterinary Department of the Karaganda region

Head

Asanov Bauyrzhan Kunrbayevich

Wednesday from 4 to 5 pm

(8-7212) 50-36-08

Deputy Head

Tursynbekov Kairbek Serikovich

Friday с from 4 to 5 pm

Deputy Head

Musin Sayat Kabidenovich

Thursday с from 4 to 5 pm

28

Department of Mobilization Preparation of Karaganda region

Head

Zhilkibaev Zhomart Amenovich

On calendar days from 5 to 6 pm

(8-7212) 50-57-32

Akimats and maslikhats of cities and districts of Karaganda region

29

Akimat of Karaganda city

Akim

Aubakirov Nurlan Yerikbaevich

Second Tuesday of the month from 5 pm

(8-7212) 42-58-61

Deputy akim

Ospanov Sabit Timishovich

Wednesday from 5 pm

Deputy akim

Moldabaev Asylbek Serikovich

Thursday from 5 pm

Deputy akim

Mukeeva Riza Timerbaevna

Friday from 5 pm

Deputy akim

Lyubarskaya Irina Yuryevna

Monday from 5 pm

30

Karaganda city maslikhat

Secretary

Beksultanov Kudaibergen Beksultanovich

Monday from 4 pm

(8-7212) 40-28-88

31

Akimat of district named after Kazybek bi

Akim

Shatokhina Tatyana Nikolaevna

Monday from 4 pm

(8-7212) 30-07-71

Deputy akim

Gormakov Vadim Anatolyevich

Tuesday from 5 pm

Deputy akim

Akilzhanova Lyazzat Tokenovna

Tuesday from 5 pm

32

Akimat of Oktyabrsky district

Akim

Kanayev Alimzhan Serikzhanovich

First and third Monday of the month from 5 pm

(8-7212) 45-86-67

Deputy akim

 

Second and fourth Monday of the month from 5 pm

33

Akimat of Balkhah city

Akim

Agliulin Alexander Minvalievich

First and third Tuesday from 5 to 6 pm in a building of Akimat of Balkhah city

(8-710-36) 4-31-06

Second Tuesday of the month from 5 to 6 pm in the building of the branch of the party "Nur Otan"

Fourth Tuesday of the month from 5 to 6 pm in the Konyrat neighborhood

Last month of the quarter from 5 to 6 pm in the Sayak village

Deputy akim

Kapashev Aydin Boranbaevich

Second and third Wednesday of the month from 4 to 6 pm

Deputy akim

Toleubekov Abilhasym Onalovich

Second and third Friday of the month from 4 to 6 pm

Deputy akim

Zhaksylykova Sayagul Zhaksylykovna

Second and third Thursday of the month from 4 to 6 pm

Head of akim’s apparatus

Asylbekov Bolat Serikuly

Daily from 4 to 6 pm

34

Maslikhat of Balkhah city

Secretary

Rakhimberlina Karlygash Tishbekovna

Monday from 3 pm to 6 pm

(8-710-36) 4-02-34

35

Akimat of Temirtau city

Akim

Ashimov Galym Abikhanovich

Monday from 5 pm

(8-721-3) 95-25-24

(8-721-3) 92-26-22

Deputy akim

Tsai Vladislav Moiseyevich

Wednesday from 5 pm

Deputy akim

Spabekov Galymzhan Ospanovic

Thursday from 4 pm

Head of akim’s apparatus

Kurinnaya Tatyana Mikhailovna

Tuesday from 3 pm

36

Maslikhat of Temirtau city

Secretary

Sviridov Vasily Ivanovich

Monday from 4 to 6 pm

(8-721-3) 92-25-53

37

Akimat of Saran city

Akim

Temirkhanov Yerzhan Oralovich

Friday from 3 to 5 pm

(8-721-37) 7-40-03

Deputy akim

Kozhukov Meiram Muratovich

Monday from 3 to 5 pm

Deputy akim

Block Margarita Evgenevna

Wednesday from 10.00 to 13.00 hours

Deputy akim

Ospanov Eraly Serikovich

Thursday from 10.00 to 13.00 hours

38

Maslikhat of Saran city

Secretary

Bekbanov Rustem Tolykbaevich

Wednesday from 3 to 5 pm

(8-721-37) 7-39-09

Head аппарата Maslikhatа

Fedotovskaya Galina Andreevna

Thursday from 09.00 to 17.00

39

Akimat of Aktodai district

Akim

Abeuova Saltanat Mirasylkyzy

The third Monday of the month from 3 to 5 pm

(8-710-37) 2-10-74

Deputy akim

Nokesh Kairat Orazovich

Tuesday from 3 to 5 pm

Deputy akim

Koshantaev Kairat Zhakypbaevich

Wednesday from 3 to 5 pm

Deputy akim

Saidy Arnat Sergazievich

Friday from 3 to 5 pm

Head of akim’s apparatus

Amirgasym Berikbol Kuandykovych

Friday from 3 to 5 pm

40

Maslikhat of Aktodai district

Secretary

Onkarkulov Mirkhayat Ongarkulovich

Fourth Friday of the month from 4 pm

(8-710-37) 2-15-70

Chairman of the Standing Committee

Tusipbekov Kordakhan Shanabekovich

Second Friday of the month from 4 pm

Chairman of the Standing Committee

Kulmaganbetova Akbota Eltaevna

First of the month from 4 pm

41

Akimat of Priozersk city

Akim

Kamrin Kairat Amangeldievich

Monday from 5 pm

(8-710-39) 5-41-97

Deputy akim

Sadenov Dastan Shugaevich

Tuesday from 5 pm

Deputy akim

Kaziyeva Botagoz Anuarovna

Wednesday from 5 pm

42

Maslikhat of Priozersk city

Secretary

Sarsembekov Bekzat Muxinovich

Daily from 5 to 6 pm

(8-710-39) 5-49-16

43

Akimat of Zhezkazgan city

Acting akim

Muhambedin Amangali Abdikhalikovich

Wednesday from 5 to 6 pm

(8-710-2) 73-56-41

(8-710-2) 73-63-56

Deputy akim

 

Monday from 4 to 6 pm

Deputy akim

Orynbaev Nurzhan Serikovich

Tuesday from 4 to 6 pm

Deputy akim

Akilbekova Zina Zhumanazarovna

Tuesday from 4 to 6 pm

Head of akim’s apparatus

Yessetov Yerzhan Zhagyparovich

Tuesday, Thursday from 4 to 6 pm

44

Maslikhat of Zhezkazgan city

Secretary

Medebayev Sovetbek Toursynovich

Wednesday from 3 to 4 pm

(8-710-2) 71-13-23

45

Akimat of Karazhal city

Akim

Shormanbaev Kairat Gumanovich

Wednesday from 3.00 to 4.30 pm

(8-710-32) 2-60-10

(8-710-32) 2-64-74

Deputy akim

Mukasheva Meruert Dzheksembaevna

Tuesday from 3.00 to 4.30 pm

46

Maslikhat of Karazhal city

Secretary

Ospanova Zamzagul Kazhmukanovna

Daily from 4 to 6 pm

(8-710-32) 2-68-48

47

Akimat of Satpayev city

Akim

Idrisov Askar Abylayuly

Wednesday at 18.00 hours

(8-710-63) 3-36-36

Deputy akim

Zhaksybayev Bolatbek Dyusenbekovich

Tuesday at 17.00 hours

Deputy akim

Nurbotayev Sultan Nurlanovich

Tuesday at 18.00 hours

Head of akim’s apparatus

Nysanbayev Almaz Serikbayevich

Tuesday at 18.00 hours

48

Maslikhat of Satpayev city

Secretary

Khmilyarchuk Tatiana Ivanovnaа

Thursday from 4 pm to 6 pm

(8-710-63) 3-45-23

49

Akimat of Shahtinsk city

Akim

Aimakov Serzhan Zhanabekovich

Monday from 5 pm

(8-721-56) 5-34-12

Deputy akim

Buravko Larisa Dmitrievna

Wednesday from 2.30 pm

Deputy akim

Tayubergenov Kaiyrzhan Karimovich

Thursday from 2.30 pm

Head of akim’s apparatus

Tsiolkovskaya Natalya Yurievna

Thursday from 2.30 pm

50

Maslikhat of Shahtinsk city

Secretary

Satova Amina Kusainovna

Thursday from 3 to 5 pm

(8-721-56) 5-50-16

51

Akimat of Bukhar-Zhirau district

Akim

Mamalinov Shagurashid Kalievich

Thursday from 09.30 to 13.00 hours In Botakara village, last Friday of the month from 09.30 to 13.00 hours In G. Mustafina village

(8-721-54) 2-11-18

Deputy akim

Akpanova Ayganym ZHolshorovna

Tuesday from 2.30 to 6.00 pm

Deputy akim

Sataev Sapar Kairkenovich

Wednesday from 2.30 to 6.00 pm

Deputy akim

Nurmukhanbetov Ruslan Esenbekovich

Tuesday from 2.30 to 6.00 pm

52

Maslikhat of Bukhar-Zhirau district

Secretary

Zhunispekov Aitzhan Zharylgasynovich

Friday from 3 to 5 pm

(8-721-54) 2-14-08

53

Akimat of Abai district

Akim

 

First Monday from 4 pm

(8-721-31) 4-91-73

Deputy akim

Magzin Murat Sakenovich

Tuesday from 4 pm

Deputy akim

Dzhunuspekova Assem Aitzhanovna

Wednesday from 4 pm

54

Maslikhat of Abai district

Secretary

Tsai Boris Alexandrovich

Thursday с from 4 to 5 pm

(8-721-31) 4-05-54

55

Akimat of Nura district

Akim

Omarkhanov Nikanbai Imangalievich

Second and third Thursday of the month from 3 pm to 6 pm

(8-721-44) 2-17-21

Deputy akim

Zhumanov Meshitbai Kairzhanovich

Friday from 10.00 to 13.00 hours

56

Maslikhat of Nura district

Secretary

Shayzhanov Baidulla Karaevich

10th day of each month from 3 pm to 6 pm

(8-721-44) 2-17-22

(8-721-44) 2-27-80

Chairman of the Standing Committee

Zhunisbekov Kuanysh Omirjanovich

First Friday from 3 to 4 pm

Chairman of the Standing Committee

Suleimenov Nurlan Khalelevich

Second Friday from 3 to 4 pm

Chairman of the Standing Committee

Otarbayev Kanat Zhariyasovich

Third Friday from 3 to 4 pm

Chairman of the Standing Committee

Yungshtein Tatyana Nikolaevna

Fourth Friday from 3 to 4 pm

57

Akimat of Osakarovka district

Akim

Kobzhanov Nurken Sayfildinovich

First Monday of the month from 3 pm to 6 pm in Osakarovka village,

The third Monday of the month from 3 pm to 6 pm in Molodeozhnui village

(8-721-49) 4-33-17

(8-721-49) 4-30-30

Deputy akim

Shalabaeva Alma Kabykenovna

Wednesday from 2 pm to 6 pm

Deputy akim

Lambekov Nurlan Rymbaevich

Friday from 2 pm to 6 pm

Head of akim’s apparatus

Abilseitova Valentina Vladimirovna

Thursday at 16.00 hours

58

Maslikhat of Osakarovka district

Secretary

Sakkulakov Kanat Kelgenovich

First Friday of the month from 3 pm to 6 pm

(8-721-49) 4-14-49

59

Akimat of Zhanaarka district

Akim

Omarov Gabdrakhman Iglikovich

First Tuesday of the month from 3 pm to 5 pm

(8-710-30) 2-76-51

(8-710-30) 2-61-01

Deputy akim

Kozhukaev Kanat Shubaevich

Monday from 3 pm to 6 pm, Wednesday from 10.00 to 13.00 hours

Deputy akim

Mukanov Bakytzhan Myltykbaevich

Tuesday from 10.00 to 13.00 hours, Friday from 10.00 to 13.00 hours

60

Maslikhat of Zhanaarka district

Secretary

Abdishev Marat Tuytebaevich

Tuesday from 3 pm to 7 pm

(8-710-30) 2-65-74

Chairman of the Standing Committee

Bekov Aidar Hamzevich

Thursday from 3 to 5 pm in LLP "Zhanaarka 2006"

Chairman of the Standing Committee

Bekhejanova Bagdat Shakarbaevna

Thursday from 3 to 5 pm

61

Akimat of Karakaraly district

Akim

Максутов Калел Мукатаевич

First and third Monday from 5.00 to 6.30 pm

(8-721-46) 3-13-66

(8-721-46) 3-18-01

Deputy akim

Tokmurzin Berik Mukatayevich

Wednesday from 5.00 to 6.30 pm

Deputy akim

Aliuli Sailau

Wednesday from 5.00 to 6.30 pm

Head of akim’s apparatus

Ildebayev Nurlybek Anuarbekovich

Daily from 5.00 to 6.30 pm

62

Maslikhat of Karakaraly district

Secretary

Nurkenov Slamiden Kamashovich

First, Second и The third Monday of the month

(8-721-46) 3-29-41

63

Akimat of Shet district

Akim

Zhandauletov Marat Zhandauletovich

First Monday every month from 4 to 6 pm in Aksu-Ayuly village,

Third Monday every month from 3 to 5 pm in Agadyr village

(8-710-31) 2-14-90

(8-710-31) 2-16-33

(8-710-31) 2-13-04

Deputy akim

Mukhtarov Mukhit Sailauovic

Tuesday, Wednesday from 3 to 5 pm

Deputy akim

Abildin Azamat Azatovich

Tuesday, Wednesday from 3 to 5 pm

Deputy akim

Zhumkin Maksat Boranbaevich

Tuesday, Wednesday from 3 to 5 pm

Head of akim’s apparatus

Stybaev Oral Zamirbekovich

Tuesday, Wednesday from 3 to 5 pm

64

Maslikhat of Shet district

Secretary

Tuleukulov Baken Tuleukulovich

Tuesday from 2 to 6 pm

(8-710-31) 2-19-48

(8-710-31) 2-15-77

Head аппарата Maslikhatа

Sadvakasov Aman Saidildaevich

Wednesday from 2 to 6 pm

65

Akimat of Ulytau district

Akim

Omar Anuar Serikbayuly

Thursday from 10.00 to 12.00 hours

(8-710-35) 2-14-82

Deputy akim

Ospanov Maksut Sarsenbaevich

Monday from 2 to 5 pm

Deputy akim

Myrzabekov Amanzhol Batyrbekovich

Wednesday from 4 pm to 6 pm

Deputy akim

Utlanbaev Yerlan Serikovich

Tuesday from 4 pm to 6 pm

Head of akim’s apparatus

Dukembaev Gabiden Maratovich

Friday from 10.00 to 12.00 hours

66

Maslikhat of Ulytau district

Secretary

Seytzhanov Talgat

Monday from 10.00 to 12.00 hours

Thursday from 3 to 5 pm

(8-710-35) 2-13-77

Territorial subdivisions of Central state bodies of the Republic of Kazakhstan in Karaganda region

67

Department of the Ministry for civil service Affairs of the Republic of Kazakhstan in Karaganda region

Director, Chairman of the Board of ethics

Zhandos Sheralievich Sarsenov

Monday и Thursday from 16.00-19.00 hours

1494

(8-7212) 91-36-56

Deputy head

Berik Muhamedzhanovich Akhmetov

Tuesday and Friday from 16.00-19.00 hours

Deputy head

Medet Talent Bekbergenovich

Wednesday and Friday from 16.00-19.00 hours

68

Department of ecology in the Karaganda region of the Committee of ecological regulation, control and state inspection in oil and gas complex of the Ministry of energy of the Republic of Kazakhstan

Head

Musaparbekov Kanat Zhantuyakovich

First and third Wednesday of the month from 17.00-19.00 hours

(8-7212) 41-07-54

Deputy head

Djanbabaev Dabylbek Bekturganovich

First and third Wednesday of the month from 17.00-19.00 hours

69

The Department of justice of Karaganda region

Head

Zhusupov Ashat Nurgazievich

Wednesday from 3 to 5 pm

119

Deputy head

Kenzhebaeva Nurgul Nurpeisovna

Tuesday from 10.00 to 13.00 hours

Deputy head

Esebaev Nariman Orazbaevich

Friday from 10.00 to 13.00 hours

Deputy head

Bazylov Rakhmet Amantaevich

Thursday from 10.00 to 13.00 hours

Deputy head

Akhmetov Sagyndik Aitpaevich

Monday from 10.00 to 13.00 hours

70

Department of statistics Karaganda region of the Committee on statistics of the Ministry of national economy of Kazakhstan

Head

Sadykova Zhanat Kabykeshovna

First Wednesday of the month from 4 to 6 pm

(8-7212) 41-45-87

(8-7212) 41-48-04

Deputy head

Komutova Saule Amantaevna

Third Wednesday from 4 pm to 6 pm

Deputy head

Trinchuk Svetlana Triphonovna

Second Thursday from 4 pm to 6 pm

71

The Department of emergency situations of the Karaganda region of the Committee for emergency situations of MIA of RK

Head

Kulshimbaev Ibragim Daukesovich

First Tuesday of the month from 10.00 to 13.00 hours

Fourth Friday of the month from 10.00-17.00 hours

(8-7212) 51-89-37

(8-7212) 41-17-50

Deputy head

Katpanov Murat Kasenovich

Third Friday of the month from 10.00-17.00 hours

72

Department of Committee of industrial development and industrial safety of the Ministry for investment and development of Kazakhstan in Karaganda region

Head

Zhumabaev Baiken Eskanovich

First Wednesday of the month from 4 to 6 pm

(8-7212) 56-56-21

Deputy head

Sytnik Stanislav Grigorievich

Second Wednesday of the month from 4 to 6 pm

Deputy head

Eseneev Kengirbai Aliakparovich

Third Wednesday of the month from 4 to 6 pm

73

Transport control inspection

Head

Konerkazov Meiram Botashevich

Monday, Wednesday and Friday from 09.00-13.00 hours

(8-7212) 34-80-00

+7 708 088 08 00 (Situation Center)

Deputy head

Esenyaev Nurlan Bolatovich

Tuesday и Thursday from 09.00-13.00 hours

74

Inspection of financial control on Karaganda region of the Committee of financial control of the Ministry of Finance

Head

Nazhimedenov Berik Toleutaevich

Monday from 16.00 hours

(8-7212) 56-31-35

Deputy head

Rysbekov Serik Bilyalovich

Tuesday, Thursday from 4 pm

Deputy head

Kabyshev Zhanat Kabyshevich

Wednesday, Friday from 4 pm

75

Department of Committee of control of medical and pharmaceutical activities in Karaganda region of the Ministry of health and social development of the Republic of Kazakhstan

Head

Mabiev Kaiyrzhan Nurgalievich

Wednesday, Friday from 4 pm to 6 pm

(8-7212) 33-43-71

Deputy head

Batralieva Aizhamal Kazhigalievna

Tuesday, Saturday from 4 to 6 of the month.

76

Karaganda regional territorial Inspectorate of forestry and fauna of the Committee of forestry and wildlife Ministry of agriculture

Head

Kim Andrey Vitalievich

Tuesday from 14.00-18.00 hours

(8-7212) 41-58-65

Deputy head

Aizhanov Abai Sabitovich

Wednesday from 10.00 to 13.00 hours

Deputy head

Sheluhin Yuri Georgievich

Thursday from 10.00 to 13.00 hours

77

Department of Committee of technical regulation and Metrology of the Karaganda region of the Ministry of investments and development of Kazakhstan

Head

Kenzhin Kanat Entagalievich

Monday from 5 to 6 pm

(8-7212) 30-32-10

Deputy head

Beksultanova Baglana Omarovna

Wednesday from 5 pm to 6 pm

Head of division

Kasymov Bauyrzhan Tolegenovich

Friday from 5 pm to 6 pm

78

On communication and Informatization of Committee of communication, Informatization and information of the Ministry on investments and development of Kazakhstan in Karaganda region

Acting Head

Ospanov Muslim Erkenovich

Monday from 10.00-11.00 hours

(8-7212) 43-70-10

(8-7212) 43-70-24

79

The Treasury Department on Karaganda region of the Treasury Committee of MF RK

Head

Nurpeisov Askar Kamzayevich

First Wednesday of the month from 10.00-11.00 hours

(8-7212) 41-36-90

Deputy head

Akhetzhanova Banu Muratbekovna

Last Friday of the month from 10.00-11.00 hours

Deputy head

Suleimenova Maria Kaidashevna

First Tuesday of the month from 10.00-11.00 hours

Deputy head

Hasenov Zhasulan Khairollaevich

Second Friday of the month from 10.00-11.00 hours

80

Karaganda regional territorial inspection of state inspection Committee in agro-industrial complex Ministry of agriculture

Head

Shushikov Karbay Makashovich

Daily с from 4 to 5 pm

(8-7212) 42-30-34

(8-7212) 42-08-00

Deputy head

Abakanov Azilkhan Meiramovich

Daily с from 4 to 5 pm

81

Department of state revenue in the Karaganda region of the state revenue Committee of MF RK

Head

Akhmetov Azamat Kuatovich

Thursday from 3 pm to 6 pm

(8-7212) 56-70-00

Deputy head

Orkashbaev Kairat Murzasalykovich

Thursday from 3 pm to 6 pm

Deputy head

Talaspekov Ruslan Zhomartovich

Thursday from 3 pm to 6 pm

Deputy head

Tolysbaev Yerzhan Toktanovich

Thursday from 3 pm to 6 pm

82

Department of Committee on regulation of natural monopolies and protection of competition of the Ministry of national economy of Kazakhstan in Karaganda region

Head

 

Wednesday from 4 pm to 6 pm

(8-7212) 41-18-27

Deputy head

Kozganbaev Kenesbai Gazizovich

Thursday from 4 pm to 6 pm

Deputy head

Akilbekov Daulet Serikovich

Friday from 4 pm to 6 pm

83

Department of the Committee of labor, social protection and migration of the Ministry of health and social development of Kazakhstan in Karaganda region

Head

Kryukova Nataliya Alekseevna

Thursday from 4 pm to 6 pm

(8-7212) 43-02-02

Deputy head

Ospanova Gulshat Asylbekovna

Friday from 4 pm to 6 pm

Deputy head

Sin Tatiana Borisovna

Tuesday from 4 pm to 6 pm

84

Department of consumer protection of the Karaganda region of the Committee on consumer protection of the Ministry of national economy of Kazakhstan

Head

Asainov Bauyrzhan Azilkhanovich

Monday from 4 to 6 pm

(8-7212) 42-63-96

Deputy head

Kalmaganbetov Bolat Sadanovich

Tuesday from 4 pm to 6 pm

Deputy head

Kabdykarimova Gulnara Raiumkulovna

Wednesday from 4 pm to 6 pm

85

Karaganda regional territorial inspection of Committee of veterinary control and supervision Ministry of agriculture

Head

Mukhatarov Marat Ondirovich

Thursday from 4 to 5 pm

(8-7212) 42-58-53

Deputy head

Mergazin Daniar Mergazievich

Wednesday from 4 to 5 pm

86

The Central-Kazakhstan interregional Department of Geology and subsoil use Committee of Geology and subsoil use Ministry of investments and development of Kazakhstan "Andesner" in the city of Karaganda

Head

Perzadaev Murat Abdykadyrovich

Thursday from 4 to 5 pm

(8-7212) 41-33-48

Deputy head

Musieva Bakhytgul Galimzhanovna

Friday from 4 to 5 pm

Deputy head

Pshenbaev Askhat Sagadatovich

Wednesday from 4 to 5 pm

87

Department of criminal-Executive system in the Karaganda region

Acting head

Sakhatov Nariman Toleshovich

Wednesday from 17.00-19.00 hours

(8-7212) 30-00-27

Deputy head

Tekeshev Gaziz Abikenovich

Friday from 17.00-19.00 hours

Deputy head

Bakzhanov Meiram Garipulaevich

Thursday from 17.00-19.00 hours

Deputy head

Gorohova Luydmila Ivanovna

Monday from 17.00-19.00 hours

Head of RSE "Enbek-Karaganda"

Eralin Tuleutai Kutpanovich

Wednesday from 17.00-19.00 hours

88

Nura-Sarysu basin inspection on regulation of use and protection water resources of Committee on water resources Ministry of agriculture

Acting head

Akkozhin Muslim Semserovich

Wednesday from 4 pm

(8-7212) 41-13-03

89

The office of the Karaganda regional court of the Department for ensuring courts ' activities under the Supreme court of the Republic of Kazakhstan (apparatus of the Supreme court)

Chairman of the regional court

Alimbekov Musabek Turgynbekovich

First Monday of the month from 10.00-18.00 hours

1401

(8-7212) 55-64-30

The Chairman of judicial Board on criminal cases

Nurmagambetov Rashid Amantayevich

 

The Chairman of judicial Board on civil cases

Seydalina Zhanna Karimovna

 

90

Administrator of the courts of Karaganda region

Head

Nurpeisov Bakhdaulet Baktiyarovych

Weekly, each Thursday from 15.00-17.00 hours

(8-7212) 55-94-01

Deputy head

Akhashov Darhan Gabdyrakhmanovich

 

(8-7212) 41-34-61

91

Department of Committee of payment of medical services of the Ministry of health and social development of the Republic of Kazakhstan in Karaganda region

Head

Tnimov Marat Khanbekovich

Monday, Thursday from 4 pm to 6 pm

(8-7212) 41-14-41

(8-7212) 41-09-72

(8-7212) 41-17-31

92

Department of internal Affairs of Karaganda region of the Ministry of internal Affairs of the Republic of Kazakhstan

Head

Zhapparov Mergenbay Baimendinovich

Tuesday from 10.15

(8-7212) 42-93-39

First Deputy head

Omarbekov Erlan Bolatovich

Thursday from 10.15

Deputy head

Duysembekov Kairat Syzdykovich

Monday from 10.15

Deputy head

Kasenov Berikbol Toleukhanovich

Friday from 10.15

Deputy head

Untukbaev Ardak Kabukenovich

Wednesday from 10.15

Deputy head

Makanov Yerik Makentayevich

Saturday from 11.00

93

Department of the Committee on legal statistics and special records of General Prosecutor of Karaganda region

Head

Sattar Abu-Ali Anarbayevich

Tuesday, Thursday from 3 pm to 6 pm

(8-7212) 56-40-08

+7-778-111-33-33

Deputy head

Nildibaev Elzhan Bolatovich

Daily

Deputy head

Bulambekova Zhuldyz Onaibekovna

Daily

94

Prosecutor's office of Karaganda region

Prosecutor

Tleugaleev Ibrai Ashimkhanovich

Thursday by appointment

(8-7212) 35-35-80, 77-28-09

+77003017707

First Deputy Prosecutor

Dubayev Rashid Kultayevich

Tuesday from 3 pm

Deputy Prosecutor

Zharylgasov Aspenbi Zholdasovich

Wednesday from 3 pm

Deputy Prosecutor

Zhanakhmetov Nurken Kantkenovich

Monday from 3 pm

The chief of staff of Prosecutor's office

Zhukenov Aset Serikovich

Friday from 3 pm

95

Karaganda branch office for the protection of the rights of consumers on transport of the Department of consumer protection transportation Committee on consumer protection of the Ministry of national economy of Kazakhstan

Head

Sagymbekov Amangeldi manarbekovich

Daily from 09.00 to 18.30

(8-7212) 47-02-04

(8-7212) 47-07-74

Head of division

Iskakova Karlygash Seitaevna

Daily from 09.00 to 18.30

96

Zhanaarka branch office for the protection of the rights of consumers on transport of the Department of consumer protection transportation Committee on consumer protection of the Ministry of national economy of Kazakhstan

Head

Birimzhanova Merekesh Dikhanovna

Daily from 09.00 to 18.30

(8-710-30) 2-64-07

+77012884381

97

Department for Control in the Education of the Karaganda Region of the Committee for Control in the Sphere of Education and Science of the Ministry of Education and Science of the Republic of Kazakhstan

Head

Abilmazhinov Temirgali Tekibasovich

Monday from 4 to 6 pm

(8-7212) 50-25-11

Head of division

Seitov Aman Baktibaevich

Tuesday from 4 pm to 6 pm

Head of division

Musin Sanat Kabidenovich

Wednesday from 4 to 6 pm

98

Territorial Department of the Committee for atomic and energy supervision and control on Karaganda region of the Ministry of energy of Kazakhstan

Head

Utegenov Temirlan Isatayevich

Tuesday from 15.00

(8-7212) 74-02-24

Deputy head

Fedotov Yevgeniy Vitalievich

Thursday from 15.00

99

Karaganda Department of state property and privatization Committee of state property and privatization of the MF RK

Head

Galiev Mars Temirovich

Tuesday from 5 to 6 pm

(8-7212) 42-57-81

(8-7212) 42-57-82

 

Дата редактирования: 07 June 2018 14:20
The President of Kazakhstan Address to the Nation of Kazakhstan.2017
Official site of the president of the republic of kazakhstan
Kazakhstan Strategy 2050
The Prime Minister of Kazakhstan
Show the entire site map